SPÓŁKI

Zakładanie spółek w Dubaju oraz UAE.

Mając na uwadze rozmiar światowych inwestycji w Dubaju i na terenie całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich ( UAE ) oraz powstania nowoczesnego centrum finansowego, ulokowanie tam przedsiębiorstwa w formie spółki LLC nabrało dzisiaj nowego znaczenia gospodarczego.  

Przedsiębiorstwa działające w formie spółek LLC ( Limited Liability Company) zlokalizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ( UAE ) mogą działać w trzech różniących się od siebie formach. Choć sama konstrukcja prawna tych spółek pozostaje taka sama to ich zakres działania oraz obszar, na którym mogą działać może być całkiem odmienny.

Najbardziej uregulowaną formą są spółki typu Mainland Company które mogą działać i handlować w granicach UAE, jak również w wolnych strefach Free Zones, a także na arenie międzynarodowej. W przeciwieństwie do spółek typu Free Zone, które mogą jedynie działać w wolnych strefach i poza UAE mogą one prowadzić nieograniczona działalność w każdym emiracie bez ograniczeń. Spółka taka do prowadzenia działalności wymaga koncesji komercyjnej na działalność handlową lub koncesji zawodowej do prowadzenia działalność osobistej o charakterze zawodowym. W chwili obecnej do założenia takiej spółki nie jest konieczne posiadanie lokalnego partnera w przeważającej liczbie obszarów działalności. Pozostawiono także niektóre branże, które mają strategiczny charakter, które nadal będą wymagały lokalnego udziałowca, ale są to obecnie wyjątki.

Spółki typu Free Zone działają w specjalnych strefach zlokalizowanych na obszarze UAE. Każda z tych stref ( Free Zone ) ma swoje regulacje prawne dotyczące tworzenia spółek kapitałowych, prowadzenia przez nie działalności gospodarczej, wydawania licencji, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz przeprowadzania audytów. Po założeniu takiej spółki możemy ubiegać się o wydanie wizy pobytowej oraz dowodu tożsamości UAE ( Emirates ID ). Spółka tego typu może prowadzić działalność we wszystkich Free Zone oraz poza granicami UAE. Udziałowcy takiej spółki mogą wystąpić do władz danej Free Zone o wydanie certyfikatu rezydencji podatkowej oraz rozliczać się z tam z podatku PIT. 

Trzecim typem spółek zakładanych w UAE są spółki typu Offshore. Udziałowcy tych spółek nie mają statusu rezydenta UAE oraz nie otrzymają wizy pobytowej oraz dowodu tożsamości ( Emirates ID ). Natomiast posiadanie takiej spółki ma pewne zalety. Spółka typu Offshore nie musi posiadać fizycznie biura w UAE jak również udziałowcami w 100% w takiej spółce mogą być osoby spoza UAE, gdzie dane osobowe tych udziałowców nie są jawne. Spółka taka nie płaci również podatku od osób prawnych (CIT) na terenie UAE, natomiast może posiadać w banku wielowalutowy rachunek bankowy do prowadzenie działalności międzynarodowej. Tego typu spółki są przydatne przede wszystkim do prowadzenia handlu międzynarodowego, tworzenie spółek holdingowych, rejestracji praw autorskich i patentów oraz do świadczenia międzynarodowych usług doradczych. Spółka taka jest prawnym podmiotem gospodarczym utworzonym z zamiarem prowadzenia działalności poza zarejestrowaną jurysdykcją oraz miejscem posiadania aktywów. Spółki tego typu rejestrowane w UAE nie otrzymują zezwolenia na prowadzenie działalności, a jedynie świadectwo rejestracji. Oznacza to, że taka spółka nie może prowadzić żadnej działalności handlowej z podmiotami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jak również w wolnych strefach ( Free Zones ).

Trudno nie docenić ostatnich zmian w otoczeniu prawnym UAE przy planowaniu biznesu które w sposób znaczący ułatwiają dostępu do światowych rynków oraz pozwalają na znaczną optymalizację wykorzystania zasobów finansowych. Więcej szczegółów dotyczących poszczególnych spółek na naszej stronie w zakładce FAQ.